Správná technika mytí a vhodný výběr vlasové kosmetiky

Správné produkty a technika mytí:
Pokud se chcete správně starat o vaše prodloužené vlasy, musíte se naučit správně starat i o vlasy vaše.
Pro krásné prodloužené vlasy totiž platí stejná pravidla. Je důležité vědět, že šampon slouží k mytí vlasové pokožky, péče slouží k uhlazení vlasu a k výživě vlasu. Máte-li problém s vlasovou pokožkou (lupy, svědění, vypadávání vlasů, přílišná tvorba mazu) řešte ho vhodně zvoleným šamponem. Poté řešíte délky vlasu (suché, lámavé, plihnoucí, krepaté).Do péče se řadí maska i kondicionér. Pozor! Maska na vlasy není silnější kondicionér, nepoužívejte ji tedy tak. Maska na vlasy je intenzivní výživa vlasů, proniká hlouběji a pro svůj proces potřebuje více času. Pokud masku pouze aplikujete na vlasy a po pár vteřinách smýváte, nedostaví se ani efekt regenerace, ani efekt uhlazení vlasu. Maska prostě tu práci nestihne vykonat.
Poslední dobou se hodně probírá problematika silikonů v kosmetických produktech, věc se má tak, že silikony nejsou obecně špatné. Dokáží propůjčit vlasu hebkost a hladkost, vycelit narušený povrch vlasu. Problém je, že jsou dva druhy silikonu, smývatelné a nesmývatelné. Zatímco smývatelné jsou vlasu ku prospěchu protože se beze zbytku při dalším použití odstraní, nesmývatelné jsou odstranitelné velmi stěží a mají tendenci vrstvit se nejen ve vlasu, ale i na pokožce hlavy. Vytváří tím jakousi folii, která nepropustí do vlasu žádné potřebné živiny a v pokožce vlasu ucpává mazové žlázky, které může dráždit k větší produktivitě mazu. Proč tedy výrobci používají tu nesmývatelnou formu silikonu? Je levný. Proto může produkt ve stojanech drogerie stát mnohem méně, než produkt profesionální vlasové kosmetiky. Rozdíl je ve kvalitě složení a v koncentraci výrobku. Při správné aplikaci vám jeden profesionální šampon vydrží jak pět drogerijních. Je to totiž koncentrát.
Před mytím je důležité vlasy rozčesat, za sucha jsou vlasy pevnější a méně náchylné k poškození, které by vzniklo při česání zacuchaných vlasů když jsou mokré. Poté vlasy pořádně namočte. nadzvedávejte prsty vlasy od kořínků a dovolte vodě, aby se dostala mezi každičký jednotlivý vlas. Vlasy není vhodné umývat v předklonu, vlasové pásky by tímto otočením a zatížením vodou příliš zatěžovali nosné vlasy, hrozilo by poškození vlasů. Ani pro kvalitu vlasů jako takovou není mytí předklonu vhodné. Představme si vlas pod mikroskopem jako šišku. Má-li šiška šupinky pevně u sebe, je hladká a lesklá, má-li je otevřené, drhne a je matná. To jak má náš vlas šupinky svého povrchu otevřené nebo zavřené určujeme my, a děláme vše pro to, aby byly co nejvíce uzavřené a tím byly naše vlasy hebké, rozčesatelné a lesklé. Pokud si tedy myjeme vlas v předklonu, voda nám stéká v protisměru šupinek a tím nám vlas mechanicky otevírá, proto je lepší si vlasy mýt ve stoje a tím pádem i ve směru šupinek.
Po precizním namočení vlasu přichází na řadu aplikace vhodného šamponu.
V případě profesionální a kvalitní kosmetiky se jedná o koncentrát a je třeba si do dlaně aplikovat pouze množství o velikosti oříšku. Produkt si rozprostřete po dlaních mírným třením dlaní o sebe, teprve poté naneste produkt do vlasů. Směřujte produkt ihned k vlasové pokožce, není třeba šamponovat délky protože aktivní pěna si s nečistotami v délkách poradí při samotném smývání šamponu z vlasů, pokud máte vlasy opravdu znečištěné, je možné aplikovat šampon i do délek, ale jemně, po směru růstu, lehce vlasy mnout, nikdy nedrchlat a silně mnout. Vlas je za mokra velice citlivý a tímto si šupinky vašeho mokrého, nabobtnalého vlasu doslova orváváte.
Produkt je šetrně aplikovaný, napěněný krouživými pohyby kterými si zároveň jakoby rozhýbáváme vlasovou pokožku a tím ji prokrvujeme. Opláchneme tedy pečlivě vlasy, při oplachování opět prsty nadzvedáváme vlasy u kořínků a v délkách aby voda vypláchla všechnu pěnu. Dle potřeby zopakujeme šamponování ještě jednou. První aplikace slouží k odstranění mastnoty, druhá teprve aktivně čistí vlas od smogu a různých ulpělých nečistot. V případě, že někdo například z důvodů sportů myje vlasy denně i vícekrát, stačí mýt jednou a doporučuji šampon určený na denní mytí. S menší koncentrací mycích složek, které by mohly působit při takto časté aplikaci dráždivě.
Uvědomte si, že přes vlasové pásky voda neprotéká stejně jako bez nich, pásky nadzvedávejte prsty a proplachujte delší dobu než jste zvyklá, v opačném případě se může dostavit svědění vlasové pokožky v oblasti pásků.
Po pečlivém vypláchnutí vlasy jemně vymačkáme ručníkem, zde více než kdy jindy platí nedrhnou, pouze jemně promačkávat ručníkem vlasy.
Následně naneseme péči, opět stačí velikost ořechu do dlaně, rozetřeme do dlaní a aplikujeme do vlasů. Předchozím vymačkáním přebytečné vody ručníkem, jsme docílily toho, že produkt není naředěný vodou a zároveň zůstává ve vlase, neodtéká společně s vodou kapající z konců. Není na škodu ještě vlasy jemně rozčesat od konečků ke kořínkům kartáčem k tomu určeným. Tímto rozčesáním rozprostřeme produkt všude do vlasů a zároveň si rozčesáním s produktem ušetříme práci s rozčesáváním vlasů po umytí, pokud ovšem máte rozčesané vlasy před mytím a vlasy si myjete tak, aby jste je opět nezamotávaly, tolik práce to nebude. Dodržte doporučený čas působení péče, rozeznávejte mezi kondicionérem který má schopnost zatáhnout povrch vlasu téměř okamžitě, nebo mezi maskou která vlas zatahuje pomalu aby vlasu stihla dodat ještě potřebnou regeneraci, hydrataci a protein.
Některé klientky péči nepoužívají, považují ji za zbytečnou a vystačí si se šamponem. Vzpomeňte si na přirovnání k šišce. Šampon je čistící, proto musí šupinky mírně pootevřít, tím zbaví vlas všech nečistot. Otevřený vlas je třeba opět uzavřít, k tomu slouží péče. Pokud tuto fázi přeskočíte, vlas už prostě ničím zcela neuzavřete a pootevřené šupinky jsou běžnou údržbou následně otrhávány. Vlas tím výhledově strádá víc a víc, stává se matným, lámavým a třepivým. Nemluvě o problémovém rozčesávání čímž si vlas narušujete okamžitě.
Vlasy následně opět důkladně propláchněte, nadzvedáváte, jemně pročesáváte v délkách prsty a umožňujete vodě propláchnout všechny vlasy.
Opětovné prosušení ručníkem, jak je psáno výše, pouze jemně promačkávejte vlasy pomocí ručníku, nikdy je nemněte ani nedrchlete.

Vlasy rozčešte od konců ke kořínkům. Po umytí by se vlasy měly okamžitě začít foukat.

 

         DSC06718